Tuoană !


Uneori stelele ning lampadare, se-aprind când pășești
Cu priviri pierzându-se leneș în orizonturi de neterminate povești
Pe sub pleoape-ți aleargă bidivii năzdrăvani cu nume de prinți
Între gene vrăjitoare prepară în aburi de lacrimi fermecate dorinți
Strângi perna în brațe, aventura abia a-început
Într-o zi ce încă n-a fost iubirea pe la poarta inimii tale-a trecut
Cu glas stins de povara dorului purtat pe lung drum de tristețe
Cu un oftat de speranță a dat frumuseții tale binețe
Și somnul te cheamă, nopții încă nu-i timpul să-i afli sfârșitul
Dar dimineața zâmbești, poate că astăzi poveștii tale îi e sortit începutul

Anunțuri
  1. #1 by annaodette13 on 20 Septembrie 2014 - 13:42

    „Tuoana”, capsula iubirii!

    • #2 by Domnul Bob on 21 Septembrie 2014 - 12:42

      Un gând frumos unui suflet nobil… 🙂

  2. #3 by Mucegai Ales on 12 Noiembrie 2013 - 16:52

    Tii ce fromoasă tuană ai avut.Îmi plac poveștile care abia incep. Nu de alta dar prea se termină toate la fel.
    Și-au murit fericiți până la mici tinereți.

    • #4 by Domnul Bob on 12 Noiembrie 2013 - 18:27

      Năpasta e că a mea nu se va termina vreodată. Poate cerneala da, dar povestea nu 😉

  3. #5 by slowaholic on 11 Noiembrie 2013 - 14:39

    Cavalere, parca mi-ai citit visele. 🙂 Multumesc pentru ca scrii atat de frumos. Mi-ai asternut zambetul pe chipul care azi nu a prea zambit.

    • #6 by Domnul Bob on 11 Noiembrie 2013 - 16:30

      Vorbele Voastre mă onorează, Prințesă ! Și parcă timpul nu-mi mai toarnă nisip în ochi, iar pacostele lui nu-mi mai atârnă atât de greu pe șalele sufletului, cocoșat de truda zămislirii din lutul crăpat al gândurilor a Ceamaifrumoasei !

    • #7 by Anca Slowaholic on 11 Noiembrie 2013 - 19:54

      Cavalere, fac o reverență și îți trimit un gând bun, de pace. Vise frumoase, blajine să-ți îndulcească somnul și un surâs de taină și-mplinire pe buze să îți înflorească în ceasul deșteptării. 🙂

    • #8 by Domnul Bob on 11 Noiembrie 2013 - 20:54

      Să dorm atunci, să mi se-împlinescă urarea Voastră ! Mulțumesc Prințesă ! 🙂

  4. #9 by Mucegai Ales on 10 Noiembrie 2013 - 23:41

    Iar scrii in creierii noptii,
    Frumos de tarziu.

    • #10 by Domnul Bob on 10 Noiembrie 2013 - 23:51

      Sunt frumos onorat, mulțumesc !

Lasă un răspuns