Gelozie


Ce gând îți cauți în amintiri lipsite de păcate
De pieptul ți se dezvelește-n rece jale
Și-n ochi, stele cu despărțirea împăcate
Pășesc cu umbre de lumină pe a eternității cale

Al cui sărut îți arde buzele cu lipsă
Dulceața căror șoapte obrajii nu-ți mai înfierbântă
Nopțile cui nu-s mai ascunse în a dimineților eclipsă
Asprimea căror palme mătasea trupului nu-ți mai frământă

Din rugăciuni pe cine tu nu lași să-ți plece
Cine-i acest martir printre cuceritori mișei
A cui creație divin prin suflet încă-ți trece
Cine-i acesta-ți credincios ce-ai deslușit între atei ?

Te uită cât ești de frumoasă
De nu te vezi întreabă-mi slova lăcrimând cerneală mie
Întreabă-mi inima ce nu te lasă
Chiar numai amintirea altuia să fii, din gelozie

  1. #1 by andraene on 25 Mai 2014 - 11:55

    profund….tu chiar simti ce asterni in versuri ….Domnule Bob…..scot bereta si ma inclin….

    • #2 by Domnul Bob on 25 Mai 2014 - 23:34

      Eu mă plec în fața Voastră, Prințesă ! Mulțumesc !

    • #3 by zizi1983 on 26 Mai 2014 - 7:10

      Imi place ce scrii….inca citesc….deci…..e ” bini de tat”…..

  2. #4 by illusion on 18 Martie 2014 - 12:19

    😆 Mi-am amintit de o întrebare din oracolele pe care le completam în generală: Ce e gelozia? mereu răspundeam la ea folosind o replică pe care-am auzit-o pe undeva: gelozia e exces de iubire. Azi aş spune că gelozia în doze mici e bună, în doze mari e rea pentru iubire… dar aşa o gelozie poetică e sublimă (pentru cea căreia i se adresează poemul) 🙂

    • #5 by Domnul Bob on 18 Martie 2014 - 21:30

      Mulțumesc Prințesă ! Mă simțeam oarecum vinovat 🙂

    • #6 by illusion on 19 Martie 2014 - 10:39

      Cum am spus, în doze moderate e bună şi ea la ceva 🙂

    • #7 by Domnul Bob on 19 Martie 2014 - 19:01

      Fără, deloc, cred că nici nu-i bine. 🙂

    • #8 by illusion on 20 Martie 2014 - 10:07

      da 😉

  3. #9 by Maria on 18 Martie 2014 - 10:01

    fie numai in poezia ta,pot sa ma consider ?…..
    „Te uită cât ești de frumoasă
    De nu te vezi întreabă-mi slova lăcrimând cerneală mie
    Întreabă-mi inima ce nu te lasă
    Chiar numai amintirea altuia să fii, din gelozie”

    altfel monologul lui Cehov ar ramane prea mult in inima mea…:)

    • #10 by Domnul Bob on 18 Martie 2014 - 21:28

      Trebuie că deja ești în poezia vieții tale !

    • #11 by Maria on 19 Martie 2014 - 7:24

      Oh,Bob, iubirea-i poezia vietii mele….
      necontrolata simtire,
      isi face simtita prezenta….
      la toate ma-ndeamna dorinta
      si toate sa creasca-n iubire

    • #12 by Domnul Bob on 19 Martie 2014 - 19:11

      Atlunci ești printre aleși, Prințesă !

  4. #13 by Dianette on 17 Martie 2014 - 23:51

    Mai rar, aşa geloşi… pe-o amintire, pe-un cuvânt… 😉

    • #14 by Domnul Bob on 17 Martie 2014 - 23:53

      Eu sunt gelos chiar pe neînceputu-i pentru altul gând ! 🙂

Lasă un răspuns