Cofetărie


Vii, te așezi la masa gândurilor și taci
Cu o sprânceană discret ridicată tăcerea în întrebare prefaci
Mă grăbesc spre tine, pe braț am șervet alb apretat cu lacrimi curate
Am carnet și stilou să-ți notez dorințele nepăcate
Comanzi cremă de cuvinte, având metaforă colorată glazură
De băut un sărut dulce pe gură
Decorez cu sirop de cerneală o imaculată hârtie
Așez pe ea crema de cuvinte în formă de iubindu-te poezie
Le savurezi fără să le atingi, fără să le privești
Te ridici și pleci, într-o altă cofetărie clienții te așteaptă pe tine să îi servești

  1. #1 by sanduandronic on 23 Martie 2013 - 14:09

    Aștept ziua cănd vei publica o carte în care se vor găsi toate aceste poeme minunate!😀

    • #2 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 14:30

      Multumesc !!!
      Nu-i foarte departe😉 Daca ma ajuta muza va fi pana in 1 Mai

    • #3 by sanduandronic on 23 Martie 2013 - 15:01

      I-auzi! Îți doresc mult succes!😀

    • #5 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 16:48

      Dupa parerea mea o greseala monumentala si o impolitete de neiertat din partea „celor mai” scriitori romani ai momentului. O spalare de rufe murdarite cu pete de caractere politice in public. Ce treaba are iubitorul (francez) de carte cu opinia personala a unui geniu (sau nu) despre un vremelnic conducator al unei institutii de altfel inutile.

    • #6 by melanietoulouse on 23 Martie 2013 - 18:58

      exactement! Iarasi ai dreptate…🙂 literatura de calitate(superioara!) si politica NU au absolut nimic în comun, sunt complet parelele, nu se pot întâlni nicaieri, niciodata!

    • #7 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 19:15

      Ah Alteță ! Astăzi se pare că am fost nu doar Stăpânul Cetății, ci și proorocul ei !😀

  2. #8 by melanietoulouse on 23 Martie 2013 - 12:37

    very sweet, indeed…🙂 I’m a salty person, désolée…😉

    • #9 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 12:48

      well, in fact salt is not missing from any receipt😀

    • #10 by melanietoulouse on 23 Martie 2013 - 13:11

      c’est absolument vrai, encore une fois, Mr Bob a raison…🙂

    • #11 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 14:00

      J’ai toujours un raison🙂

    • #12 by melanietoulouse on 23 Martie 2013 - 15:05

      évidemment, c’est clair et net… NO possible doubt!🙂

  3. #13 by sarbucalin on 23 Martie 2013 - 12:27

    imi aminteste de o intalnire pe care am avut-o acum 4 ani. vremuri ciudate…
    Foarte frumoase versurile oricum🙂

    • #14 by Domnul Bob on 23 Martie 2013 - 12:30

      Multumesc, iar bucuria mea este cu atat mai mare cu cat iti trezesc amintiri !

Lasă un răspuns